CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

“Милиет”: Очакваме Турция да бъде посетена от 27 милиона туристи през 2008 година, каза Ертугрул Гюнай

27 юни 2008 | 11:31 | Агенция "Фокус"

Анталия. Министърът на културата и туризма в Турция Ертугрул Гюнай заяви, че през 2007 година Турция е посрещнала 23 341 000 туристи и очаква тази година този брой да бъде много по-голям, пише турският вестник “Милиет”. На галавечер под надслов “С целта на Анталия към 10 милиона”, организирана в Анталия от Съюза на средиземноморските туристически хотели и агенции, Гюнай изтъкна, че състоянието на развитие на туризма в страната в настоящия момент е било цел на всички министри на туризма преди него и дотук е нямало да се стигне без техните усилия. Турският министър на туризма изтъкна, че очакват миналогодишната цифра да бъде надмината още до септември и до декември 2008 година страната да бъде посетена от близо 27 милиона туристи.

Айвалък-непознатият образ на Турска Егея

Валентин Тодоров

Многобройните български туристи, пътували с кола или автобус през последните години за нашумелите и у нас турски курорти Кушадасъ, Бодрум или Мармарис, вероятно са подминавали един малък, но красив град, разположен в северната част на турското егейско крайбрежие. Той не е измежду най-посещаваните туристически места в Югозападно Турция, но въпреки това е дестинация, която си заслужава да не бъде пропускана от туристите.

До Одрин и назад

Оля Караилиева
„Ходи ли ти се до Турция тази събота и неделя?”...

Така започна всичко... със СМС от приятеля ми. Недоумявайки какво се случва, се усмихнах заговорнически, защото идеята да отида отново до Турция ме заинтригува. След наколко телефонни обаждания се сдобихме с места в автобуса за Одрин. Заминаването бе на 24ти ноември, а връщането – на следващия ден. Изнамерих си международния паспорт и с голяма доза ентусиазъм, фотоапарат и любим човек за компания потеглихме към съседна Турция. На мен това не ми беше първото пътуване до там, но приятелят ми за сефте стъпи на турска територия. След преминаването на границата първата спирка беше в Одрин. Отидохме до българската църква „Св. Георги” по повод освещаване на втората камбана.

В един момент се огледах и разбрах, че всички около мен говорят на български, колите са с български регистрации, както и надписа на църквата. Оказа се, че събитието е небезизвестно. Имаше преставители на много турски медии, както и на някои български. Осветихме камбаната, дарение от Илия Луков, и започнаха песните и танците. Даже са ме показали по Нова телевизия как играя на хорото.

След така интересното събитие се настанихме в хотела, хапнахме и се поразходихме из центъра на Одрин. Оказа се, че е по-вероятно да се разбереш с хората на български отколкото на английски. За разлика от България успяхме да пазарим както с местната валута, така и с евро.

В крайна сметка хората знаят как да правят бизнес. Рядко може да се види стока с цена, затова трябва да умееш да се пазариш. Не се възползвахме от тази възможност, тъй като уменията ни в областта съвсем не са завидни.

Впечатление ми направи, че магазините в Одрин са съвсем малки и тясно специализирани. Липсват големите, а дори и малките супермаркети, които сме свикнали да виждаме у нас. Заведенията също са малки, но обикновено на 2 етажа. Винаги има къде да седнеш, дори и в дюнерджийниците. Намерихме едно заведение с типично българска кухня... е, явно типично балканска. Взеха ни поръчката на български и ни оставиха да си харесаме маса. При второто ни посещение в същия ресторант не успяхме да откажем да ни почерпят чай.

Най-интересното е, че в Одрин има система за поръчване на чай. Не ми стана съвсем ясно, но на около 50 метра по улицата имаше уреди, подобни на радиостанции, по които може да се поръча чай. След няколко минути при нас пристигна пъргав мъж с поднос и две стъклени чашки чай и по две шекерчета за всеки. Изсърбахме чая набързо, докато сервитьорът ни обясняваше на български колко му е омръзнало от турския чай.

В този момент разбрах колко са различни българските турци от истинските. В България така наречените турци са известни с това, че пият непрекъснато кафе, докато в нашата съседка местните нямат този навик. Иначе естествено, че имаше забрадени жени, но това не е нещо, което се набива на очи.

Липсваха натоканите мадами, които у нас срещаме по централните улици на всеки град. В Турция няма да видите крещящо гримирана жена или било то момиче. При предното ми посещение там ми направи впечатление дисциплината в училищата. Момичетата не могат да са с маникюр, грим или боядисана коса. Да не говорим колко бяха впечатлени от обиците на езика и татуировките, които някои от нас имаха. Те дори не бяха виждали такова нещо.

Обслужващият персонал нявсякъде беше само от мъже. За разлика от нашите сервитьорки с униформи, там те обслужват мъже. Никъде никой не ни даде касова бележка и нито един сервитьор не ни поиска сметката. Тези неща се оправят на касата на изхода на заведението. За разлика от България там никой не очаква бакшиш.

Намерихме един бар, където също ни обслужиха на български. Нетипичното там беше, че се слушаше западна музика. Естествено не се виждаха компании само от жени и преобладаващата част от клиантелата бяха мъже. Въпреки това беше приятно. Приятелят ми си поръча джин с тоник, а аз една бира. Джинът с тоник беше поднесен в една чаша, а в добавка имаше друга, пълна с лимонов сок и вътре нарязани моркови, явно за мезе. Изключително приятно ни изненадоха като ни донесоха нарязани краставички с репликата „Това е от мен”. В Турция наистина знаят как да те обслужат и дори не очакват бакшиш. Истината е, че хората те уважават и са искрени в чувствата си.

В неделния ден посетихме българското училище в Одрин и се разходихме по центъра на града. Влязохме в едно хале в стил Илиянци.

Заради почивния ден повечето магазини бяха затворени, но стоката им си седеше пред тях. Замислих се, че това никога не би се случило в България. Сещате ли се защо? Завидното количество фонтани в града впечатляват с красотата си, особено през нощта, когато са включени разноцветните светлини. В центъра на Одрин има направена изкуствена рекичка с дължина около 50 метра. Там може да се видят два бели лебеда, които през деня са пуснати свободно и даже обикалят из околните градинки. Докато ги снимахме с камерата приятелят ми не пропусна да отбележи, че в момента наблюдава три големи бели птици, обръщайки обектива към мен. Как да не го обичаш после?!

Посетихме и най-голямата джамия в Одрин - Селим.

Наистина си беше голяма. Въобще в Турция има страшно много джамии. Даже и извън градовете, отстрани на пътя има джамии. Хората истински уважават вярата си и това си личи. Преклонението в пред държавата си личи веднага. На всяка трета тераса е опънато турското знаме. Огромни флагове висят и от всякакви обществени сгради. Хората разбират, че ако се грижат за страната си и тя ще се погрижи за тях.

Потеглихме обратно към България и спряхме в Лозенград. Напазарихме си локум и всичко сладко, което ни дойде на ума. Сигурно се върнах с 10 килограма локум в багажа. На границата минахме по-бързо отколкото на излизане от България. Даже на шега се зачудихме как така ще ни пуснат обратно да се приберем след като веднъж вече сме избягали.

Най-важното, което разбрах е, че представата на българина за Турция и турците е объркана. Преди човек да съди за някого, той първо трябва да го познава. Не бива да ставаме роби на предразсъдъци.

Inform

Турция през погледа на една абитуриентка

Стефка Станчева


Наивници горят с резервации по интернет

Стотици са ужилените летовници и по схемата за предварително плащане на почивки чрез интернет. Измамата е известна като "БГ почивка". Изгодната ваканция, рекламирана в интернет сайтове или чрез вестници, излиза доста солено на наивните туристи. Те плащат капаро по посочената банкова сметка, а след като пристигнат на почивка, се оказва, че хотелът, който са резервирали, не съществува. Посочените от туристическата агенция телефони се оказват закрити, а адресът - фалшив.

Inform,18.06.08

Къде е най-модерно това лято?

Една от препоръчваните дестинации в тази статия е Бодрум,Турция:

Бодрум, Турция

Хотел: The Marmara Bodrum

Ресторант: Marina Yacht Cub

Дискотека :Халикарнас

Топ място: Castle of St.Peter

Това място няма нищо общо с представата ви за Турция. Не само ще получите отлично обслужване, но и ще бъдете заобиколени от наистина богати и известни наши съседи.

източник

Туристи,ама не съвсем

Държавната агенция очаквала 4-5 % ръст на германските курортисти
Според прогноза на председателя на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова вчера, родните плажове ще посрещнат с 4-5 % повече немски туристи. При рехавото чуждестранно присъствие, регистрирано по Черноморието в края на първия месец от летния сезон, подобна прогноза е като носна кърпичка, когато се къпеш в пот. Не е тайна, че голяма част от чуждестранните курортисти пристигат у нас по разни социални програми и по схемата – 7 дни, 230 евро, all inclusive. Същите тези туристи, от които очакваме милиони евро приходи, не обичат да излизат от хотелите, тъй като не е включено в пакета. А когато го направят, или седят – за ужас на ресторантьора, десетина души на бутилка вино, или се напиват, трошат бутилки и правят мизерии. Тези деяния съвсем не им пречат при завръщане в родината да заведат иск заради строителството, шума и какво ли не в курорта, в който са почивали. Неоспорим факт.Редно е да чуем от г-жа Крушкова прогноза с колко ще се увеличат българските туристи по родното Черноморие. По време на ваканцията по Великден те ясно показаха предпочитанията си – в съседните Гърция и Турция им предлагат оферти като за германци в България – по 300 евро. Изглежда че там е по-добре да изхарчим спестените за почивка или взети назаем евро. Уникалният микс между кич и строителна мизерия, “запазено” място на плажа, скъпотия по кръчмите и лошо обслужване – на това да му се радват чужденците. На плажовете по Бяло, Адриатическо и Мраморно море може да пеем с пълни гърди:„...И замириса на море“.

Inform,15.06.08

Българинът ви чака на закуска в Истанбул

Какво бихте казали за истинска султанска закуска с български вкус в центъра на Истанбул? Да опитате кулинарните вкусове на султаните на Османската империя на почти нищожна цена. Или това ви се струва малко странно!? А какво бихте казали българин да ви сервира султанска закуска в Истанбул. Вече повече от столетие българският каймак привлича вниманието на целия свят със своя специфичен вкус в центъра на Истанбул. Това е закусвалнята на българското семейство Шестакови, което според експерти се намира сред първите места, които трябва да посетите в Истанбул.

В началото на миналия век българското семейство Шестакови са снабдявали Високата порта с мляко, каймак, масло и кисело мляко. Тези традиционни български вкусове вече се предлагат и на трапезата на кралете в Дубай.

Намиращата се в квартал Бешикташ закусвалня на Пандо Шестаков винаги е била сред първите места, които непременно трябва да посетите. Причината за популярността на закусвалнята и привличането на клиенти от хиляди километри разстояние е много проста: "Закуска, включваща пресен каймак, чист мед и една чашка топъл чай." Популярността на българския каймак, който се споменава заедно с Истанбул, отдавна е прекрачила границите на съседна Турция. "Само преди няколко дни група от 30 американци посетиха закусвалнята и ме попитаха за рецептата на каймака. И аз им отговорих, че това е тайната на професията ми. И се посмяхме заедно", споделя Пандо Шестаков. По думите на бай Пандо, българският каймак се предлага и на трапезата на кралете в Дубай, като всеки месец лично изпраща специално приготвени кашони с каймак за дубайските кралски семейства. Собственикът на закусвалнята с гордост посочва, че каймакът, който предлага, е сред най-търсените вкусотии в страни като Германия, Франция и Канада.

Въпреки голямата си популярност българската закусвалня е малко място до Рибния пазар в истанбулския квартал Бешикташ. Вътре в помещението се побират общо 5 маси. Закусвалнята на българина бай Пандо е много скромна. Тя е и историческо място, открита е през 1895 година. Пандо Шестаков е трето поколение млекопроизводител, като неговото семейство се е заселило от Македонско в Истанбул. В началото на 19 век бащата на Пандо Шестаков, Сотир Ефенди, осигурявал всички млечни потребности на двореца "Долмабахче" (двореца, където се помещавал султанът по това време). Тогава семейство Шестакови с каруци събирали биволското мляко и после го обработвали в своята мандра в Емирган. След обработката идвал редът на пласирането на стоката като мляко, каймак, кисело мляко, масло и сирене във всички квартали на столицата на Османската империя. По това време особено изселниците от Балканите изкарвали своята прехрана, като заработвали в мандрите в кварталите Айазаг и Кягътхане. По това време голяма част от млекарите и производителите на кисело мляко по истанбулските улици били основно изселници от Балканите. В производството на млечни продукти семейство Шестакови толкова са се прославили, като преди години произвели и първото кисело мляко специално за бебета. Шестакови са произвеждали най-различни видове кисело мляко - с плодове, със сусам и ванилия, а най-популярно било киселото мляко на тепсия.

Най-големият помощник на Пандо в закусвалнята е неговата съпруга Йоанна. И двамата отдавна са прекрачили 80-те години, но от 1950 година заедно работят тук.

Цената на закуската при българина е 4 турски лири
Цената на закуската за един човек при българина бай Пандо е 4 турски лири (около 4 лева). Закусвалнята не приема предварителни резервации, като най-вече в събота и неделя е винаги пълна. Няма много маси, за да може да приема кленти с предварителна резервация. Дори има и такива хора, които се обаждат предварително и задават доста интересни въпроси от рода на: “Закусвалнята с изглед към Босфора ли е?”, “Има ли автопарк и асансьор?” “Някои клиенти си представят мястото на българина като 5-звезден хотел. Закусвалнята привлича клиентите си с автентичната си атмосфера. За да не развалим тази атмосфера, не направихме никаква промяна в закусвалнята. Каквата беше преди години, такава си е и сега”, казва Пандо Шестаков.

Българският каймак се произвежда за три дни
В днешно време семейство Шестакови използват едната част на закусвалнята като мандра, а биволското мляко купуват от млекопроизводители от Чаталджа, Силиври и Кемербургаз. Според бай Пандо с развитието на технологиите произведените млечни продукти във фабриките са загубили своята естественост и вкус. "Сега има машини, които за няколко часа произвеждат каймак. А българският каймак се произвежда най-малко за 3 дни. Варенето на млякото, после да се сложи в лед и други процедури са част от тайните на нашата професия. След всички тези процедури каймакът се сервира на клиентите. Същото се отнася и за другите ни продукти", подчертава с гордост бай Пандо. В закусвалнята храната се предлага под формата на порции за разлика от другаде, където се приготвя на шведска маса. А менюто в закусвалнята включва непременно каймак, мед, маслини, мазно бяло сирене, яйца, тестени изделия, характерни за изселниците от Балканите, биволско мляко и чай, разбира се. Млякото винаги се предлага топло, като редовно се вари в казан, който е на тезгяха. Освен това в закусвалнята се предлагат яйца от пъдпъдък и овче кисело мляко.

Inform,юни 2008

Руски десант в Анталия

Абрамович и Шарапова повлякоха крак, араби идват заради тв сериали

Нахиде Дениз, Истанбул
специално за "Стандарт"

Ако е вярно твърдението, че няма лоша реклама, то с пълно право това се отнася за туристическия сезон в Турция. Броени дни преди началото на масовите резервации на богатите руски туристи, което обикновено започва през юни, гръмна страховита "новина". Триметрови кръвожадни акули дебнат летовниците в Мраморно море, удариха тъпана московски медии. Писанията, че десетки плажове са затворени, а туристите ги няма никакви, допълваха апокалиптичната картина. Слуховете се оказаха партенка, светкавично ги опровергаха официалните власти в Русия и в Турция.
Очернящата кампания обаче само показа колко апетитна е туристическата торта на Турция..
От началото на годината в страната има най-голям бум на гостуващите руснаци и украинци. Според операторите обаче през май идват на почивка средна ръка туристи от бившия СССР. В периода януари-май са дошли над 301 707 руски туристи, почти 42% повече в сравнение с преди две години. Но истинският интерес е към богатите руснаци. Според туроператорите в последно време половината от тях избират да почиват в Турция, наред с Испания, Гърция, Италия, Франция. Най-предпочитан курорт от тях пък е Анталия. Според руската агенция "Нева туризъм" тази година в Турция се очакват да летуват около 5,5 млн. сънародници на Путин.
През май обикновено идват семействата с повече деца, за да се възползват от евтините цени по системата транспорт плюс почивка. Богатите руснаци резервират по-горещите месеци, повечето от тях си падат по рафтинг и яхтинг. Милиардерът Роман Абрамович миналата година бе летувал с яхтата си на Бодрум. Но тази година е резервирал вилата Leo в луксозния комплекс Calista Luxury Resort в Белек, Анталия, на цена $25 хиляди на нощ. Вилата е с площ 1500 кв. м и стените са украсени със златни инкрустации и кристали "Сваровски". Сред екстрите са голф игрище, киносалон, ресторант, хеликоптерна площадка и собствен пристан.
Дори кошчетата за отпадъци са от злато. Секссимволът на женския тенис Мария Шарапова ще почива в същата вила, но месец след Абрамович.
Според туроператорите това още повече е засилило интереса на руснаците.

Inform,09.06.08

General Comments on Hotels in Turkey:

Below you will find general description of hotel categories in Turkey. However, please note that the quality of service and amenities varies greatly from one hotel to the other in all categories. For this reason, we check hotels using criterias such as location, amenities and the quality of management before including them in our list. In addition to that, we continuously monitor traveler feedback and make changes whenever necessary.

At TWARP, we list the some of the best quality hotels in their category. The lower rates indicate special deals and NOT inferior service.

Tips for choosing a hotel in Istanbul:

Old Town: Best location for sightseeing.

Pera District (around Beyoglu area): Best location for nightlife and restaurants.

Modern town: Most of the deluxe hotels in Istanbul are in the modern town.

In other big cities no special tip, choose a hotel in central location.

Cities along the coast: Holiday villages are a choice for relaxing, swimming etc... for top dollars. Small hotels are for the traveler who don't care much about swimming but rather sightseeing. There are also some 5 and 4 star hotels with special rates which offer great accomodation with medium prices.

Special category :
The hotel is either a historic or a rebuilt authentic style building. The amenities and the quality of services varies greatly in this category.

star star star and lower category hotels: A nice place to sleep for most of the time. There are hotels with no stars, or with lesser stars which are equally good as the 3 star hotels. At the 3 star category and lower the management becomes the most important criteria which the traveler wouldn't be aware of. Recommendations would help for 3 stars hotels and lower categories.

Please note that all of this info is not to discourage you from lower star hotels, in fact you can find really decent places which may be cleaner, nicer than higher category hotels. It is just that you should choose, as not all 3 stars are created equally!

star star star starhotels:
Hotels in the 4 star category usually have amenities such as: private bath, phone, minibar, TV, airconditioning. They usually have a bar, a spacious lobby, more than one restaurant etc.

star star star star star hotels:
Hotels in the 5 star category are equivalent of First Class, Superior First Class or Deluxe depending on the hotel. Usually, they have pool (s), restaurants, bars, fitness centers, many amenties...

Inform

Отговарят ли българските хотели на звездите си?



Българските крайморски хотели по правило са високоетажни и се строят на самия плаж. Снимка: Булфото

Голямото надлъгване с летните почивки започна.
Повечето хотели и ресторанти в България са изрисували на видно място звезди, които трябва да убедят клиента, че при тях всичко е качествено.
В България хотелите и ресторантите имат от една до пет звезди, хижите от един до три еделвайса, плажовете са А, В и С. Категоризацията е задължителна и тя се прави от държавата и общините. Но част от заведенията и хотелите са си сложили звезди, въпреки че още не са категоризирани и не са вписани в регистъра на Държавната агенция по туризъм. Други едва започнали процедурата за категоризация и вече се рекламират с желания брой звезди по туристическите изложения.

Не са малко местата за нощувка, в които уж всичко е наред с категоризацията, имат си изискваните помещения, басейни, легла, има градина, нощни лампи, завивки, кърпи и т.н., но когато се запътиш да поплуваш в басейна, се оказва, че той е с размера на локва, колкото да си потопиш краката, стаите са тесни, няма телевизор, банята е като кутийка, има само една кърпа на легло и т. н.

Ако пътува човек в чужбина, може да попадне в хотел, където всяка вечер ще намира примерно бонбон върху възглавницата си и всяка сутрин – вестник пред вратата. Примерно в Китай в хотел с 5 звезди могат да те изненадат всеки ден с различна картичка с животно от китайския зодиак с фъншуй пожелание. Това са част от елементарните похвати на добрата практика за ухажване на клиента.
Броят на звездите на хотелите у нас за съжаление често не гарантира на клиента обслужване и околна среда на ниво.

Как лъжат потребителя

Когато пътува или отива на почивка средният българин е свикнал по броя на звездите да се ориентира горе-долу какво ще получи към леглото като услуга. За българското Черноморие българите имат някаква традиция или се информират от приятели къде е евтино и хубаво. Но мнозина шарят из Интернет, търсейки да резервират места и хванат добри цени за почивката. Лъскавите снимки и изписаните звезди на хотелите на място се оказват нещо различно. Подвеждаща информация пускат не само собствениците на апартаменти, къщи, семейни и хотели със звезди, но и туроператорите, предупредиха от Държавната агенция по туризъм.. Затова в Интернет страницата на агенцията е достъпен регистърът на хотелите с категория, телефон за връзка и с фирмата собственик или наемател.
На сайта има данни за заличените туроператори, както и списъкът за туроператорите, които работят. Така човек може да провери дали дадена туроператорска фирма е регистрирана. Масово фирми без офиси и регистрация предлагат екскурзии, предупреждават от агенцията.

Всяка държава има собствени изисквания за категоризирането на обектите. Няма общоевропейски правила и засега не се обсъжда да се въведат, обясни Рилка Кандиларова, началник управление “Категоризация на местата за нощувки и хранене” в Агенцията по туризъм.



Тези фамилни хотели също претендират за 2 звезди. Снимка: Светослава Банчева

Всички подове, стени, тавани и елементи от обзавеждането трябва да бъдат изправни, без следи от замърсяване и захабяване, пише в действащата наредба за категоризиране.
Но в момента категоризацията на хотелите е безсрочна – тоест, когато един хотел получи своите 3 или 4 звезди, няма повторно категоризиране след няколко години.
Ако един 4-звезден хотел, обновяван преди 7 години, се сравни с нов хотел, построен преди 1-2 години, той няма да отговаря по комфорт на него, въпреки че има същия брой звезди. Обща е констатацията, че българските хотели не се поддържат.
Ако оставим категорията им да е безсрочна, нивото им ще падне, обясни Кандиларова. Например в Турция, големият конкурент на България в областта на туризма, хотелите са много добри и поддържани. В Гърция са овехтели, но за тях полагат грижи и имат огромни поддържани градини.
Практиката у нас показва, че при безсрочната категоризация, веднъж минали ли са процедурата за категоризиране, собствениците спират да инвестират в хотелите.

Какви са изискванията за 1,2,3,4 и 5 звезди?
Ето какво изисква действащата наредба за категоризиране:

Хотел 1 звезда

В него задължително трябва да има места за паркиране или гариране, асансьор, ако сградата е над три етажа. Трябва да има универсална инвалидна количка, автомат за почистване на обувките и четка за почистване на пясък за летните хотели. Долу във фоайето специално табло трябва да информира всеки ден за температурата на въздуха и морската вода или за снежната покривка за зимните хотели. Във фоайето трябва да има телевизор, метална каса, телефон, компютър. План- схема на обекта е задължителна. Единичните стаи трябва да са най-малко с площ 9 кв. м. , а двойните - 12 кв. м. Ако има балкон - стаите могат да са с 10% по-малка квадратура.
Леглото трябва да е не по-малко от 1 на 2 метра, да има шкафче и нощна лампа с насочваща светлина. В гардероба трябва да са закачени по три закачалки на легло, да има обувалка, четка за дрехи и обувки. Душът в банята да е със завеса, хавлиените кърпи трябва да са по две на легло, да има кутия с тоалетна хартия и дезодорант. Задължително трябва да се зарежда пакетиран или течен сапун, като за тази категория шампоанът не е задължителен. Подмяната на спалното бельо трябва да става на 3 дни, а стаите и сервизните помещения да се почистват всеки ден. Длъжностните лица да бъдат с униформено облекло. Туристът трябва да може да получи информация за разписанието, маршрутите и тарифите на транспортните средства, работното време на културно историческите и търговските центрове, за културните мероприятия. Хотелът да предоставя пощенски и телефонни услуги, поръчка на такси, спортни, лекарски и медицински услуги.
Това са част от минималните изисквания за всеки хотел от най-ниската категория, а в реалността еднозвездните хотели приличат на туристически спални и не покриват и половината от тези изисквания.
С увеличаване на звездите стаите, коридорите, стълбищата се увеличават като размер и брой.

Хотел 2 звезди

Към изискванията за 1 звезда вече трябва да има обезопасен балкон, телефонна инсталация, щандове за стоки и сувенири. Да има градински и водни декоративни площи. Освен метална каса трябва да са осигурени индивидуални касети за съхраняване на ценности на гостите по една на всеки 5 стаи, да има телефони за вътрешна връзка, стенни часовници. В стаите да има телефон, радио, стенно огледало за цяла фигура, на балкона - масичка със леки столове и простор или сгъваема сушилна за дрехи. Да има заведение за хранене. Хотелът трябва да е назначил охрана и да има технически средства за охрана. При пристигане пиколо взима багажа на госта, изчаква го докато клиентът да се регистрира и го придружава до стаята му. Към услугите се прибавят пране, гладене, съхранение на ценности, екскурзии и други забавления.



Хотел “Серенити бей”, построен заедно с група от още десетина хотела на мястото на бившия къмпинг “Нестинарка”. За да отговори на изискванията за 3 звезди, такъв хотел трябва да има асансьори, заведения, градина, балкон за всяка стая и т. н. Снимка: Светослава Банчева

Хотел 3 звезди

Към изискванията за горните две категории се добавят:
За стаите - антре с вграден гардероб и балкон, мека мебел и салонна масичка, телефон, вентилатор, ако няма климатик, мини бар, телевизор, картина на стената и ваза за цветя. Папка с телефонен указател и рум сървиз. В банята вече трябва да има вана или душ кабина, хавлиените кърпи да са по три на легло плюс по една кърпа за вана. Спортно занимателният бокс става задължителен и към него да има детска занималня. Климатикът е задължителен за общите помещения на хотелите, построени след 1 юни 2003 г. Трябва да са осигурени телевизионна, видео и сателитна инсталация. Заведенията за хранене и развлечения са вече най-малко две.
Портиер посреща и изпраща гостите. Персоналът трябва да говори английски и друг чужд език. Хотелът предоставя бизнес услуги, химическо чистене, занимание с деца, рентакар, купуване или заверка на билети за страната и чужбина, резервиране на места в заведение за хранене и забавление, купуване на билети за концерти, театър, кино и спортни мероприятия. Трябва да има и специален подход за хора с увреждания.

Хотел 4 звезди

Плюс изреденото за категория с 3 звезди, трябва да има бръснаро-фризьорски и козметичен салон. Басейнът става задължителен - открит за летните хотели и закрит за зимните. Трябва да има масажна зала и сауна, детски басейн. Трябва да има устройства за безналично плащане, стенни часовници за часовите зони по света. Хотелът трябва да осигурява техническа възможност за включване на Интернет във всяка стая. Да има бизнес център с всички необходими устройства и конферентен блок. В стаите вече се предлагат халати и чехли за еднократна употреба, сешоар, гребени, козметиката се обогатява със соли за вана. Хотелът предлага транспорт до основните транспортни и бизнес зони в селището или курорта.

Хотел 5 звезди

Към всичко изредено за горните категории има изисквания за още услуги, магазини, задължителни стават летен, зимен и детски басейн. В стаите трябва да има едновременно вана и душ кабина. Има специални изисквания за униформите и броя на персонала, размерите на коридори, стълби, фоайетата на хотела, входа, козирката му дори, климатични инсталации и т. н.



Хотел 4 звезди в египетския курорт Хургада. Тук няма хотел, по-висок от три етажа и без огромна, добре поддържана градина. Снимка: Иван Бакалов

”Не трябва да робуваме на категоризацията. Аз съм малко скептичен към тези звезди, защото за мен най-силния фактор е клиентът, той одобрява или не даден хотел. Отивайки в заведение, той не гледа звездите, а как го посрещат, какво е качеството на продукта и каква е цената”, коментира Благой Рагин, председател на Българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация. Според него прекалено високите изисквания могат само да оскъпят продукта, но ако липсват реклама, инфраструктура, култура на обслужване, луксозните хотели няма да привлекат скъпите туристи. Хубав хотел, хубава стая, а наоколо мръсотия, неуредици, дупки по пътищата, обяснява Рагин.

“Качеството на продукта трябва да бъде завишено във връзка с невероятната конкуренция в туризма, която се оформя в България”, коментира Анелия Крушкова, председател на Държавната агенция по туризма в отговор на исканията на част от бранша за по-ниски базови критерии при категоризирането или въвеждане на доброволна категоризация. “В България имаме над 900 000 легла и трябва да отсеем по някакъв начин, тези които предлагат действително качествен сервиз на определена категория, от тези, които са по-ниска категория и може би имат също добро обслужване, но са просто по-ниска категория. В това няма нищо лошо. Трябва да има целия спектър от категоризирани обекти, който да бъде достъпен за всеки от нас, който където пожелае да отиде”, казва Крушкова.
В България всички хотели, заведенията за хранене, туристически хижи трябва да се категоризират, за да могат да работят, според изискванията на Закона за туризма. Агенцията по туризъм е подготвила промени в закона, с които предлага хотелът или ресторантът да получават категорията за 3 или за 5 години, а не както е в момента - без срок. След изтичането им, тя да се подновява, като пак се направи преглед на състоянието на обекта.



Градина на четиризвезден хотел в Хургада. Снимка: Иван Бакалов

Кой как слага звездите?

Хотелите с 2, 3, 4 и 5 звезди, и заведенията за хранене се категоризират от председателя на Държавната агенция по туризъм. Средствата за подслон с една звезда и прилежащите към тях ресторанти, барчета и кафета, семейните хотели, пансиони, къщи и самостоятелни стаи и заведения с категория 1 и 2 звезди, се категоризират от кмета на общината, на територията на която се намира съответния обект.
Не може да започне категоризация на обекта преди той да бъде напълно завършен и да има документ за въвеждане в експлоатация, акт 16, документи за квалификацията на персонала и др.
Временното удостоверение дава право хотелът да работи, но той още не е получил категория. В рамките на трите месеца експертна група на агенцията минава на място, за да провери дали обектът съответства на исканите звезди. Инспекторите проверяват дали това, което човекът е заявил, отговаря на изискванията на закона. Дали има достатъчно входове, стълбища, асансьори, дали са достатъчно широки стаите, дали са достатъчно обзаведени. За колко легла трябва да има една тоалетна, сапун в стаята, брой кърпи, закачалка. Всички квадратури са описани за всяка отделна категория и не могат да се изредят накратко.
Категорията не определя цената за нощувката. Поне нормативно няма пряка зависимост.



Хотел в Слънчев бряг. Снимка: Булфото

Според зам.-ректора на Висшия колеж по туризъм, Асен Чаушев, категоризацията е станала чисто формална в последните години. „Това че някой ще отиде и провери лъжиците, ножовете, вилиците, чиниите и басейна на даден обект, е формално. Въпросът е да има пълна и непрекъсната инспекция как се изпълняват изискванията, а такава няма, възмущава се Чаушев - достатъчно е да се видят дрехите на хората, които работят в ресторантите и заведенията за хранене. Нямат униформи, а те са задължителни по норматив. Не трябва да се гледат само курортите, в градовете също има туристи. Навсякъде трябва да се въведе поголовно обучение на кадрите. Защото в туризма в момента работим с 50% необучени хора. Погледнете сервитьорския състав - колко елементарно, етично неподготвени хора има сред тях. Срещал съм и в други държави такива, но му виждаш усмивката, защото той е призван да бъде такъв. Българинът не е призван да работи цял живот сервитьор или барман. Има си едно наум, че ще се издигне, че тук е временно”, казва Чаушев.

В много случаите се оказва, че хотелите нямат категория, а се предлагат с някаква. Имат си брошури с нарисувани много звезди, а всъщност не са минали процедурата, не са одобрени. Това е наказуемо. Санкциониращ орган е Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Агенцията по туризъм няма контролни функции. И тук се оказва големия проблем с разминаването между категория и действително качество на българските хотели.
Държавната агенция прави само предварителната проверка за категоризиране на обекта. Лошото е, че те не правят последваща проверка, за да установят, че наистина хотелът е изпълнил изискванията за всички минимални неща за съответната категория.
Комисията за защита на потребителите могат да затворят хотела, след това да направят предложение до ДАТ за намаляване или отнемане на категорията, ако установят несъответствие.

Къде да се оплаче клиентът?

Потребители могат да подадат сигнал, че даден хотел не отговаря на съответните звезди, защото липсват определени неща, но само до Комисията за защита на потребителя. Ако подадат сигнала до Агенцията по туризъм, тя го препраща пак в комисията.
Най-честите пропуски са, че в хотелите няма място за обслужване на хора с увреждания, няма инвалидни колички, няма детски столчета в ресторантите, няма място за багаж. Няма телефони. Много често срещан пропуск е липсата на план-схема на обекта. Тя е изключително важна при пожар и авария. В летните хотели масово няма апарат за почистване на пясък, за почистване на обувки.

Има 5-звездни хотели, в които няма и душ кабина, и вана. Това вече не подлежи на предписание. Това е несъответствие, което е основание да се свали категорията. Ако е кандидатствал за 5 звезди - да му се намали на 4. Докато, ако липсва завеса на душ кабината, или халат, чехли за еднократна употреба в хотел с висока категория, се предписва срок, в който трябва да се осигурят.
Но ДАТ е вписал хотела в регистъра и му е дал звездите. Експертите от агенцията не проверяват втори път как е изпълнено тяхното предписание и точно тук възникват проблемите, обясни Рилка Кандиларова.

Не е случаен фактът, че 58-те браншови организации в туризма, не зачитат Агенцията по туризъм. Просто от нея в момента нищо не зависи…след като хотели могат да си слагат звезди без да са категоризирани, а други, категоризирани, не отговарят по качество на звездите, които им е дала ДАТ.

Inform,06.06.08

5 дни каитсърф, уиндсърф и купон-NAISH GOES EAST 2008

kite.jpgКрасивият остров Гьокчеада (Турция) предлага уникални условия подходящи както за каит, така и за уиндсърф. Островът е известен с постоянните си термични ветрове 10 - 13м/сек и заливи с вълни и гладка вода, идеални за провеждането на състезанията във всички дисциплини.

Гьокчеада се намира на 530 км. от София и още по-близо до Пловдив, Варна и Бургас.Състезанието ще се проведе между 18 и 22 юни и ще предложи разнообрази дисциплини (уиндсърф - фристайл, уейв, слалом; кайтсърф - дисциплини - фристайл, курс реисинг, хенг тайм).Събраните точки от класирането във всяка дисциплина се сумират за генерално класиране за всеки от двата спорта: UP-HILL / DOWN WIND RACE - голямото предизвикателсвто за най-смелите - комбинация от офроуд/кайт & уиндсърф за специалната награда.
Състезанията ще бъдат съпътствани от ежедневни тренинги за всички нива и тестове на екипировка. Всяка вечер ще се провежда DJ парти .Организаторите са предвидили и фото/видео конкурс. За тестове ще бъдат предоставени всички модели кайт- и уиндсърф оборудване Naish 2008.

Островът е добре познат на българските маниаци, които от години го предпочитат за практикуване на водни спортове. Ето как организаторите обясняват защо състезание за българи се провежда извън България:

„Защото от всичко най-много вярваме в таланта и потенциала на българите като уиндсърфисти и кайтисти. Условията в България не позволяват провеждане на състезания в различни дисциплини, а българският кайт- и уиндсърф са нещо много повече от геогафско местоположение. Искаме да научим хората да търсят условия, в които да се развиват, а не да се оправдават с липста на подходящи такива на мястото, на което се намират. Взехме пример от някои европейски държави, в които не само няма вятър, но даже няма и море, а състезателите им се класират в предните позиции на световния шампионат по уиндсърф и кайт. Надяваме се също по този начин българските кайт- и уиндсърфисти да надскочат националното ниво и да сравняват постиженията си с тези на всички останали в световната кайт- и уиндсърф общност.”

mapofGokceada.jpg

НАГРАДЕН ФОНД - 2500 BGN (В СПОРТНО ОБОРУДВАНЕ)

ЗА ИНФОРМАЦИЯ:

Радостина Ганчева,

м: + 359 899972504, e-mail: radost1504@gmail.comТози е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите

Симеон Иванов

м: +905389354362, e-mail: msnowi@abv.bgТози е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите

Тодор Станков - Снайпер

: + 359 885544545, e-mail snaipercontrol@yahoo.comТози е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите

РЕГИСТРАЦИЯ

- може да направите своята регистрация

по e-mail (на всеки от горните)

- всеки състезател получава състезателен ръшгард и

стикер на състезанието

- такса за участие 20лв. (плаща се на място)


Gokceadakitesurf.jpg

Inform,04.06.08

Welcome



Снимки:GaN

Едно ексцентрично място за почивка

Yunak Evleri, Ургюп, Турция

Хотелът е разположен в допълнително разширени естествени пещери, като отделните стаи са свързани със стръмни, криволичещи проходи между скалите и каменни стълби, изсечени в склона на планината. Обзавеждането е в ориенталски стил. 6-те пещерни къщи с 29 стаи датират още от V-VI век, а разкошният "гръцки" апартамент е от XIX век.

















Inform,2008

Още малко от Турция

Турците са родени търговци, имаш усещането, че там всеки се опитва да ти продаде нещо. Вървейки по улиците можеш да си купиш кожени изделия, парфюми, часовници и още близо един милион неща.

Интересно е, че освен самостоятелните търговци и разни банки също правят директни продажби.

Ето как на улицата може да ти продадат кредитна карта, да си попълниш искане за кредитна карта, да те оценят телефонно и всички екстри.

>>>

София,Кушадасъ,Ефес

И така, започвам със един дълъг снимков рейд.

Истанбул

Бил съм в равнинната Холандия и мъгливата Англия... Всъщност, бил съм и в мъгливата Холандия, както и в равнинната Англия. Качвал съм се на Китайската стена, пътувал съм с влак из Австрия и Германия, ял съм унгарска яхния и сръбска плескавица... Всъщност, пътувал съм с влак из Сърбия и Унгария, прескачал съм стена в Австрия и съм ял какви ли не китайски яхнии... накратко, доста съм обикалял, но обстановка като тази в Истанбул не може да се види навсякъде... но всяко нещо по реда си.
Първо, Истанбул е наистина огромен. Няма как да си представите колко огромен е, ако не го сравня с нещо познато, например София:


Грубо казано, градът има площта на 3-4 "Софии". В случай, че не знаете, Истанбул се намира на границата между Европа и Азия. Оцелял е по времето на римската, византийската, отоманската и латинската империи и е избран за културна столица на Европа през 2010 г.
Както знаете, окончателното решение, че ще ходя в Истанбул взех буквално няколко часа преди да тръгна. Първоначално мислех да ходя с кола, но този вариант отпадна и в крайна сметка беше решено:
Тръгвам с Жоро, с автобус, веднага. Тук е мястото да ви препоръчам Метро Плюс, в случай, че решите и вие да ходите до там... Ще обясня и защо. Знаех, че автобусът ще е хубав, защото в Турция е забранено да се използват автобуси, по-стари от 8 години за вътрешни линии и 4 години за международни. Но не бях очаквал, че ще се возя в Автобус на годината '07, какъвто беше "Neoplan"-ът на въпросната фирма. Отвътре приличаше на самолет доста повече, отколкото на автобус, а като добавим страхотното обслужване, безплатните сладкиши, сандвичи, вода, кафе и чай, няма как да не се чувстваш супер за парите, които на всичкото отгоре въобще не са много.

>>>